O firmie

Przedsiębiorstwo Termogum Sp. z o.o. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim jest polskim producentem wyrobów termokurczliwych na potrzeby ciepłownictwa, energetyki, przemysłu, telekomunikacji, elektrotechniki i budownictwa. Firma działa w obecnej formie spółki kapitałowej od 2006 roku.

Innowacyjność rozwiązań TERMOGUM Sp. z o.o. wynika ze zdobywanej od wielu lat wiedzy w kierunku chemii i przetwórstwa tworzyw sztucznych, ponad dwudziestoletniego doświadczenia z zakresu inżynierii materiałowej tworzyw sztucznych i opracowywania technologii wytwarzania wyrobów termokurczliwych oraz prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych w Instytucie Badań Jądrowych, Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Kablowego „Energokabel” i w dawnym Zakładzie Usług Technicznych Człuchów, obecnie RADPOL SA.

TERMOGUM Sp. z o.o. od początku istnienia szczególną wagę przywiązuje do dostosowania oferty firmy do zmieniających się warunków rynkowych oraz oczekiwań i potrzeb odbiorców. W wyniku prac badawczych TERMOGUM Sp. z o.o. opracował i opatentował nowe technologie produkcji kapturków termokurczliwych, muf i nasuwek termokurczliwych oraz muf zgrzewanych elektrycznie.

Przeprowadzone zmiany w produkcji oraz opracowanie nowych materiałów m.in. klejów przeznaczonych do stosowana na kapturki termokurczliwe sprawia, że kapturki oferowane przez TERMOGUM Sp. z o.o. kurczą się szybciej oraz w niższych temperaturach, co przyczynia się do mniejszego zużycia czasu i energii (gazu propan/butan) w procesie obkurczania kapturków u odbiorców. Kapturki termokurczliwe stosuje się do uszczelniania i ochrony końców kabli elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych o powłokach wykonanych z metalu i tworzyw sztucznych. TERMOGUM Sp. z o.o. jest obecnie jedyną w Polsce firmą produkującą kolorowe kapturki termokurczliwe. W odpowiedzi na indywidualne zapotrzebowanie klientów przedsiębiorstwo opracowało unikatowy w skali kraju sposób wytwarzania kolorowych kapturków według potrzeb klienta.

W wyniku współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej TERMOGUM Sp. z o.o. wprowadził do produkcji nowy produkt – taśmy termokurczliwe, których jest jedynym i wyłącznym dystrybutorem. W przypadku taśm termokurczliwych TERMOGUM Sp. z o.o. jest jedynym w Polsce dostawcą tych wyrobów na polski rynek, gdyż produkty konkurencyjne pochodzą z importu. Taśma termokurczliwa stosowana jest do wiązkowania przewodów i kabli elektrycznych, izolowania połączeń i usuwania uszkodzeń izolacji przewodów i kabli, zabezpieczania konstrukcji narażonych na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, korozję. Taśmy mają także zastosowanie do montażu połączeń rur wentylacyjnych, rur osłonowych, przewodów, kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych.

Termogum opracował i opatentował również technologie produkcji muf i nasuwek termokurczliwych dla ciepłownictwa. Sieciowana mufa Termogum zapewnia możliwość stworzenia długotrwałego 100% szczelnego zespołu złącza preizolowanych rur ciepłowniczych. Specjalnie dobrany materiał, wypracowany optymalny kształt mufy i opatentowany sposób produkcji zapewnia wytrzymałość mufy na naprężenia i zmiany temperatur pracy związane ze zmianami czynników przesyłowych i czynników zewnętrznych. Aplikacja mufy Termogum nie wymaga zakładania opasek na końce mufy, gdyż sama mufa zapewnia szczelność złącza, dzięki sile docisku do rury osłonowej, bardzo wytrzymałemu materiałowi i odpowiedniemu kształtowi końców mufy.

Klientami TERMOGUM Sp. z o.o. są głównie: zakłady cieplne, producenci kabli i przewodów, hurtownie, dystrybutorzy i producenci wyrobów branży kablowej i elektrotechnicznej, firmy produkujące materiały preizolowane, a także firmy specjalizujące się w systemach ogrzewania elektrycznego oraz wykonawcy instalacji energetycznych i ciepłowniczych.

Od początku istnienia TERMOGUM Sp. z o.o. należy do Stowarzyszenia Producentów Kabli i Osprzętu Elektrycznego, prężnie działającego na rzecz rozwoju polskiego przemysłu kablowego.